16 May, 2003
Tonros Prince took a big step
towards being the ?Last Man Standing? in the South West Zones annual Tontine
Series when an emphatic winner in the 2nd Quarter Final of the
Pacers Series at Beckley Park last night.?
Driven by classy young
reinsman Grant Campbell (pictured) for Great Western trainer Peter
Manning, Tonros Prince was joined by Aureole, Elleovalooka, Janes Gold, Kavorka
Kid, Krayzelburg, Letsgetreadytorumble, Loki (winner of Quarter final 1), Take
Silk, Tonros Prince, Waingaro Delwyn and Hoof Beats (1st Emerg) to
advance through to the Semi-final (at Ballarat) of the pacers Group B Series
after last nights Quarter Finals.
In the Trotters Series
trainers Ron Comben and Gary Bailey were successful last night with their
respective charges This Lady Rules and Trappers Spirit.? They were joined in next Thursdays group B
semi final by Deeval, Diggers Glory, Fast Deal, Gooroc Gun, Illawong Larissa,
Keynote, Mon Cherrie, Page Miss Glory, Pinevale Bella (1st Emerg),
Sister Care, and Tee Cee County.
The Tontine series, a joint
initiative of the clubs of the South West Zone?
- Geelong, Ballarat, Hamilton, Horsham, Terang, Stawell and Ararat will
offer in excess of $100,000 in prize money this year (includes a Trotters and a
Pacers series).
Derived from the Greek word Tontine,
which means ?Last Man Standing?, the series was first programmed in 1981.? In that time many fine horses have competed,
some have succeed including iron horse Lombo Rapida, the versatile Black Duke
and brilliant trotter Noopy Kiosk, many have failed in the quest to be know as
the great one.
This years Pacers and
Trotters series are sure to be as intriguing as ever with the following unique
format installed to ensure the winners are deserved of the Tontine crown:
Pacers:
Group A????????????????????????????????????????????????????????????????????? Group
B
2 Heats?????????????????????????????????????????????????????????????????????? 3
Heats
2 Quarter Finals??????????????????????????????????????????????????????? 2
Quarter Finals
1 Semi Final????????????????????????????????????????????????????????????? 1
Semi Final
*** Grand Final (first 5 from each semi plus one emergency)
Trotters:
Group A????????????????????????????????????????????????????????????????????? Group
B
2 Heats?????????????????????????????????????????????????????????????????????? 2
Heats
1 Semi Final????????????????????????????????????????????????????????????? 1
Semi Final
*** Grand Final (first 5 from
each semi plus one emergency)
Now at the semi final stage of the series, below is a list of those who
have risen to the challenge and those who have fallen. (Qualified Horses
underlined).? The finals of the series
will be contested at Terang on Thursday Night 29 May.
Pacers
Group A
HILLBILLY HEAVEN
BOBBY ROB
LACHLAN WINDS
BELLA EXPRESS
MELPARK DREAM
CONGO JET NZ
DICK SWIVELLER
SIR ROMULUS
RAT ATTACK
ALLY WHO
HEIR TO ARMBRO (1st Emerg)
VANDERBART
JACCKA
COMIC NZ
TRICKY
TRAVIS
TOPNOTCH
ROCK NZ
NUGGET
MILLER
SIGNING
AUTOGRAPHS
BERTIE
ROY
Group B
WAINGARO DELWYN NZ
LETSGETREADYTORUMBLE NZ
TAKE SILK
AUREOLE
LOKI
TONROS PRINCE
KRAYZELBURG
?KAVORKA KID
ELLEOVALOOKA
JANES GOLD
HOOF BEATS (1st Emerg)
MOSQUITO
MOPOKE
GRANDLEE
GADZOOX
CLASSY
BIANCA
FAMOUS GENT
ESPRIT
FALCON NZ
MINDA MCKENZIE
RETURN
TO AFRICA NZ
HOWDOYALIKEMENOW
HANOVER WALTON
KING
KURTIS
OSCARDEBOXA
HAL
THOMAS
COOL TUNE
TYCHO BRAHE
LOGAN
BROWN NZ
Trotters
Group A
ANOTHER WHITE HART
TARTAN GLADIATOR
TEMPESTADA
DEVRELL DIAMOND
BOLD SALUTE
VALS PAL
MANWARRA DOLLAMAKA
BRAVE WILLIAM
GOGOAGOGO
SPEEDY JOLTER
MOSQUITO ROYALE (1ST Emerg)
MELPARK SUNRISE
KANO SALUTE
KINGSTON
BLAZE
METHODICAL
MISS
BELLE
SALUTE
TRIXY
MISS
BUNTYS
NIPPA
Group B
PAGE MISS GLORY
DIGGERS GLORY
DEEVAL
GOOROC GUN
THIS LADY RULES
TEE CEE COUNTY
KEYNOTE
ILLAWONG LARISSA
TRAPPERS SPIRIT
PINEVALE BELLA (1st Emerg)
SISTER CLARE
FAST DEAL
MON CHERRIE
LILLYSWEARINEM
STARLIGHT IN VEGAS
THE PASSENGER
THE
THREE STARS