Trial Results

TABCORP PARK - Tuesday, 30 April 2019

Trial 1
STANDING START Class: Combined Trot 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 VAN SANK Alison Alford Chris Alford 2T0 2TR0 1 FT
2 QUERENCIA Anne-Maree Conroy Glenn Conroy 3T0 3TR0 5 FT
3 ALLANON Joseph Galea Jack Laugher 3T0 3TR0 4 FT
4 SOBOMBA Chris Lang Chris Lang 3T0 3TR0 3 FT
5 AMUNET Graeme Whittle Graeme Whittle 2T0 2TR0 2 FT
Gross Time: 2:22.93 Mile Rate: 2:13.7 Margins: S 1/2Head x 1/2 Neck
Last Mile: 2:09.76 Last Half: 62.05 Last Quarter: 30.50

Trial 2
STANDING START Class: T1 Or Better 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 YOUNEEDABITOFMUSCLE NZ Brent Lilley Chris Alford TM0 T1 TR1 2 FT
2 IMPERIAL WHIZ NZ Danny Mullan Chris Alford TM1 T4 TR4 5 10
3 THE DEBATER Brent Lilley Brad Chisholm TM0 T0 TR1 1 FT
4 GUILTLESS Chris Lang Chris Lang TM0 T3 TR4 3 10
SCR LEFT RIGHT ANDCENTRE NZ Steve Alexandrou Justin Campbell TM0 T4 TR4 4 10
Gross Time: 2:17.67 Mile Rate: 2:08.8 Margins: 1.5m x 2m
Last Mile: 2:05.44 Last Half: 60.68 Last Quarter: 30.21

Trial 3
MOBILE START Class: 2YO Trot 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 ILLAWONG STARDUST Jodi Quinlan Craig Demmler 2T0 2TR0 6 FT
2 MAGICAL Brent Lilley Chris Alford 2T0 2TR0 3 FT
3 FLOATING MOUNTAIN Graeme Whittle Graeme Whittle 2T0 2TR0 1 FT
4 SPEEDWAY QUEEN Brad Angove Brad Angove 2T0 2TR0 5 FT
5 SKY EAGLE Emanuel Portelli Emanuel Portelli 2T1 2TR1 7 FT
6 KYVALLEY SENATOR NZ Brent Lilley Josh Duggan 2T0 2TR0 2 FT
7 JADE NIEN Jess Tubbs Greg Sugars 2T0 2TR0 4 FT
Gross Time: 2:11.61 Mile Rate: 2:03.1 Margins: 17m x 15m
Last Mile: 2:03.33 Last Half: 60.10 Last Quarter: 30.06

Trial 4
MOBILE START Class: 2YO Pace 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 MAAJIDA Emma Stewart Chris Alford 2C0 2R0 4 FT
2 SAPPHO Emma Stewart Jamie-Lee King 2C0 2R0 1 FT
3 FLOAT ON BY Emma Stewart Greg Sugars 2C0 2R0 2 FT
SCR BARBADOS BABE Joe Farrugia Tony Xiriha 2C0 2R0 3 FT
Gross Time: 2:11.09 Mile Rate: 2:02.7 Margins: 1/2 Neck x 1.5m
Last Mile: 2:02.75 Last Half: 58.44 Last Quarter: 28.45

Trial 5
MOBILE START Class: T5 Or Better 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 RED HOT TOOTH Kari Males Zac Phillips TM8 T15 TR15 4 FT
2 INTO THE UNKNOWN Andy Gath Kate Gath TM2 T11 TR11 3 FT
3 CONTINENTALLADY USA Anton Golino Sidney Van Den Brande TM0 T6 TR6 2 FT
4 DERRIE AIRE Chris Lang Chris Lang TM0 T5 TR5 1 FT
Gross Time: 2:07.45 Mile Rate: 1:59.3 Margins: 2m x 13m
Last Mile: 2:00.05 Last Half: 57.89 Last Quarter: 27.98

Trial 6
MOBILE START Class: Combined Pace 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 DELIGHT ME Emma Stewart Greg Sugars M4 C11 R11 4 FT
2 MISS GRACELAND Dean Braun Ross Payne M1 C12 R12 2 FT
3 THE CHARGING MOA NZ Dean Braun Gavin Lang M1 C9 R13 1 FT
4 MATCH POINT NZ Robin Leonard Chris Romanidis M2 C13 R13 3 FT
Gross Time: 2:06.24 Mile Rate: 1:58.1 Margins: 2.5m x Head
Last Mile: 1:58.70 Last Half: 55.60 Last Quarter: 27.40

Trial 7
MOBILE START Class: 3YO Pace 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 BEST BACK BRUCE Dianne Giles Lance Justice 3C0 3R0 1 FT
2 VALIANT CHARGER Jess Tubbs Greg Sugars 3C0 3R1 3 FT
3 NOBLE JULIA Arthur Wood Zac Phillips 3C0 3R0 2 FT
Gross Time: 2:09.43 Mile Rate: 2:01.1 Margins: 3.5m x 13.5m
Last Mile: 2:01.70 Last Half: 58.91 Last Quarter: 29.79

Trial 8
MOBILE START Class: 2YO Pace 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 DASHA THE GREAT Andy Gath Kate Gath 2C1 2R1 4 FT
2 OSTAPENKO Emma Stewart Chris Alford 2C0 2R0 2 FT
3 ONA HIGHWAY TOHELL Emma Stewart Greg Sugars 2C0 2R0 3 FT
4 SHADY JESS Brent Lilley Brad Chisholm 2C0 2R0 1 FT
Gross Time: 2:07.83 Mile Rate: 1:59.6 Margins: 1/2 Neck x 2m
Last Mile: 2:00.08 Last Half: 57.77 Last Quarter: 28.54

Trial 9
MOBILE START Class: C0 - C1 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 WILL I ROCKNROLL Taylor Nicholson Zac Phillips M0 C1 R1 7 FT
2 MEGAFELLA Joseph Sacco Chris Romanidis M0 C0 R0 4 FT
3 LETS GO LOHI Fred Spiteri Fred Spiteri M0 C0 R0 5 FT
4 ART SECRET Leigh Humphries Tony Xiriha M0 C0 R1 2 FT
5 BLACK EIGHT Jason Hackett Jason Hackett M0 C0 R0 1 FT
6 DEAL BREAKER Kari Males Paul Males M0 C0 R0 3 FT
7 THE BOOST Vince Vallelonga Ross Payne M0 C0 R0 6 FT
Gross Time: 2:09.52 Mile Rate: 2:01.2 Margins: 17m x 1.5m
Last Mile: 2:01.95 Last Half: 58.17 Last Quarter: 28.95

Trial 10
MOBILE START Class: Combined Pace 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 POSTER BOY Emma Stewart Chris Alford M3 C9 R9 3 FT
2 MAGICAL MARN NZ Adam Kelly Zac Phillips M4 C11 R11 4 FT
3 ANA MALAK NZ Dean Braun Gavin Lang M2 C6 R6 1 FT
4 TEE CEE BEE MACRAY Jess Tubbs Greg Sugars M2 C9 R9 2 FT
Gross Time: 2:03.31 Mile Rate: 1:55.4 Margins: 5m x 8.5m
Last Mile: 1:55.43 Last Half: 54.84 Last Quarter: 26.77

Trial 11
MOBILE START Class: 3YO Trot 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 PETITE LOVE NZ Michael Hughes Greg Sugars 3T0 3TR0 1 FT
2 MAJESTIC DREAM Gary Hoban Zac Phillips 3T1 3TR1 5 FT
3 MISS SWEDEN Emma Stewart Chris Alford 3T0 3TR0 2 FT
4 JUST BELIEVE Michael Hughes Rodney Petroff 3T0 3TR0 3 FT
5 MATADEROS Anton Golino Jack MacKinnon 3T0 3TR1 4 FT
Gross Time: 2:11.75 Mile Rate: 2:03.3 Margins: 8m x 5.5m
Last Mile: 2:03.90 Last Half: 61.23 Last Quarter: 31.03

Trial 12
MOBILE START Class: T1 - T3 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 COCO LOMBO Fred Spiteri Fred Spiteri TM0 T1 TR2 1 FT
2 BULLION LADY Chris Lang Chris Lang TM0 T1 TR2 2 FT
3 GALLEONS GLORY NZ Andy Gath Kate Gath TM0 T3 TR3 4 FT
4 KANO IMOGEN Kylie Sugars Kylie Sugars TM0 T3 TR4 3 FT
Gross Time: 2:10.37 Mile Rate: 2:02.0 Margins: 4m x 58.5m
Last Mile: 2:02.73 Last Half: 60.51 Last Quarter: 29.55

Trial 13
MOBILE START Class: C2 - C4 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 MALLEE REACTOR Adam Kelly Zac Phillips C3 3C5 3R6 2 FT
2 STILL OF THE NIGHT NZ Emma Stewart Chris Alford M0 C4 R4 5 FT
3 PAYING YOUR WAY Rob O'Connell Darby McGuigan M0 C2 R4 1 FT
4 AHA REACTION NZ Andy Gath Peter Thompson M1 C3 R3 4 FT
SCR IDEAL CONQUEST NZ Emma Stewart M0 C3 R3 3 FT
Gross Time: 2:05.58 Mile Rate: 1:57.5 Margins: 2.5m x 5.5m
Last Mile: 1:57.73 Last Half: 57.67 Last Quarter: 28.34

Trial 14
MOBILE START Class: T0 - T1 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 RUM AN ROYAL D & G Norris Darby McGuigan TM0 T0 TR0 2 FT
2 PRIMZ LUCK NZ Tony Xiriha Tony Xiriha TM0 T1 TR1 5 FT
3 SONNY BROOKE Linsay Potter Linsay Potter TM0 T0 TR0 4 FT
4 GATESYS ALLEY Michael Hughes Zac Phillips 3T1 3TR1 1 FT
5 RUBY ROULETTE Anne-Maree Conroy Glenn Conroy TM0 T0 TR0 3 FT
Gross Time: 2:15.30 Mile Rate: 2:06.6 Margins: 2m x 2.5m
Last Mile: 2:06.81 Last Half: 61.15 Last Quarter: 30.60

Trial 15
MOBILE START Class: 2YO Pace 1720 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 BEALE STREET Emma Stewart Chris Alford 2C0 2R0 3 FT
2 HAVE AGO JOE Emma Stewart Greg Sugars 2C0 2R0 1 FT
3 ADAPT Emma Stewart Jamie-Lee King 2C0 2R0 2 FT
4 SANDAY Andy Gath Kate Gath 2C1 2R1 4 FT
Gross Time: 2:08.76 Mile Rate: 2:00.5 Margins: Nose x 3m
Last Mile: 2:01.05 Last Half: 57.18 Last Quarter: 27.42

DISCLAIMER: The trial results published for Victoria, New South Wales, Queensland, South Australia and Tasmania are compiled by the host club as a service to punters. The information posted by this website is believed to be accurate at the time of publication, however there may be inaccuracies from time to time. Please consult the appropriate state controlling body or host club for official confirmation of trial results.